Recenze holandského batohu s maskováním DPM a obsahem 35 l, určeného pro krátké akce.

 Originální bojový batoh současné holandské armády v maskování DPM (disruptive pattern material), které používá také britská armáda. Batoh je součástí modulárního nosného systému holandské armády a má na sobě velké množství poutek pro uchycení výstroje pomocí ALICE klipů, popruhů, nebo elastických šňůr.

Je ušit z vysoce pevného 100% polyesteru potaženého nepromokavou vrstvou polyvinylchloridu. Švy jsou velmi pevné. Jsou na něm použity spony z tvrzeného plastu kompatibilní se sponami na britské výstroji (nosný systém PLCE, bojové batohy Bergen, taktické vesty…) a se sponami FASTEX standardní výstroje US Army. Rozměry batohu: cca 45 x 40 x 15 cm, obsah: 35 l.

Batoh má jednu velkou hlavní komoru, která je rozdělena stěnami na 3 části (na obrázku jedna stěna odpáraná). V hlavní komoře je plochá kapsa pro pěnovou výztuhu, kterou je vypolstrován a odizolován zádový prostor.

Hlavní komora se uzavírá víkem se dvěma plastovými sponami na nastavitelných popruzích a lze ji v horní části stáhnout šňůrou s brzdou. Ve víku je skrytá plochá kapsa se suchým zipem na mapu nebo drobné předměty.

Na víku jsou zevnitř našity dva gumové popruhy pro uchycení libovolné výstroje. Po stranách batohu jsou dvě ne příliš prostorné kapsy uzavíratelné na dva druky. Boční kapsy jsou k hlavní komoře přišity masivními švy pouze po stranách, čímž vzniká vertikální prostor za kapsami pro protažení polní lopatky, sekery, apod. (stejně jako u vnějších kapes batohu Alice).

V zádové části batohu je našit odklápěcí nepromokavý panel pro štítek s iniciálami. Nosné popruhy umožňují nastavení ve vertikální poloze, a proto je batoh vhodný pro nošení společně se sumkami nebo kapsami na opasku v bederní oblasti. Originální anatomický tvar nosných popruhů umožňuje nošení batohu bez toho, aniž by popruhy překážely v podpaží, ale aby netlačily do ramen, musí být zapnut nastavitelný prsní popruh s plastovou sponou. Prsní popruh mimo jiné umožňuje fixaci batohu při seskoku, slaňování, běhu apod.

Do hlavní komory batohu se po odpárání menší ze stěn stěží vejde karimatka a spací pytel a pod víko pončo nebo celta. Do bočních kapes lze dát libovolný materiál od jídla až po náhradní oblečení, ale ne mnoho. Na popruhy batohu lze umístit další sumky, kapsy, polní lahve a další pomocí alice klipů a dalších zařízení.

Batoh bych zařadil do kategorie malých, přičemž já osobně jsem s ním nebyl spokojen pro velmi malé boční kapsy a málo prostornou hlavní kapsu. Mohl by stačit na jednodenní akci, popřípadě přes noc, ale pouze v létě, kdy není potřeba tolik výstroje, a navíc raději v kombinaci s dalším nosným systémem. Nosné popruhy jsou řešeny zvláštně a není snadné je nastavit do pohodlné pozice – upřímně mě zklamaly. Batoh se dá v ČR koupit za 450 Kč a více.