Airsoft by nebyl příliš zajímavý, pokud by jedinou náplní bylo běhání po lese či v budově a střílení po všem, co se hýbe. Pokud si chcete opravdu smysluplně zahrát, budete potřebovat kvalitní scénář. V této části se pokusíme načrtnout některé možné scénáře airsoftových her.

Airsoftové scénáře

Udržení/obsazení pozice

První strana: Musí po určitou dobu uhájit předem vymezený prostor. Může jít také o obranu vlajky.
Druhá strana: Snaží se obsadit prostor nebo získat vlajku nepřátel, tzv. „capture the flag“.

Eskorta VIP

První strana: Nejvyšší prioritou je ochrana VIP (z angl. „very important person“ – velmi důležitá osoba). Cílem je převést VIP z bodu A do bodu B. Pokud padnou všichni členkové jednotky, ale VIP se zvládne dostat do místa určení, tato strana zvítězí. Z toho důvodu se vyplatí riskovat pro VIP i vlastní život.
Druhá strana: Musí nepřátelům znemožnit transport VIP. Není důležité zlikvidovat co nejvíce nepřátel. Jediným důležitým cílem je VIP. Vhodným způsobem může být nastražení léčky, rozdělení jednotky nebo obsazení přístupových cest k místu určení. Podle scénáře může mít tato strana zákaz vstupu do místa určení. Ve skutečnosti by mohlo jít například o silně vyzbrojenou nepřátelskou základnu.

Sestřelený pilot

První strana: Tuto stranu tvoří několik málo členů – v extrémním případě pouze jeden airsofťák. Jde o posádku sestřeleného letadla nebo vrtulníku. Jejich jediným cílem je boj o přežití. Mohou mít za úkol jednoduše vydržet určitou dobu (ve skutečnosti například do doby, než budou vyzvednuti záchranným týmem) nebo se dostat do „bezpečné zóny“.
Druhá strana: Pátrá po sestřelených pilotech. Musí jim za každou cenu zabránit uniknout. Má sice početní převahu, ale na druhou stranu ji tlačí čas a skutečnost, že sestřelená posádka se jednoduše může někde skrýt a vyčkávat.

Záchrana rukojmí

První strana: Hlídá neozbrojené a označené hráče – rukojmí. Oproti scénáři s VIP nesmí být tito rukojmí zabiti. Smrt rukojmí znamená stranu, která ji způsobí, automatickou prohru.
Druhá strana: Působí jako protiteroristický tým, jehož úkolem je provést efektivní útok a bez ohrožení rukojmí provést jejich záchranu.