Zima se s námi pomalu loučí, mnozí z nás už vyhlížejí teplé jarní a letní měsíce a nemohou se dočkat, až zase vyrazí někam do přírody. Pokud plánujete vícedenní výlet s přenocováním mimo kempy, možná oceníte seznam věcí, které je dobré vzít s sebou na čundr.

Vybavení se určitě bude odvíjet podle počasí a podle délky výletování. Nepokouším se tedy o vyčerpávající souhrn, ale spíše o tipy na věci, které se mohou hodit.

Kam složit hlavu?

Pokud plánujete přespat v přírodě, záleží jak velkou míru pohodlí vyžadujete. Za teplého letního počasí se většinou obejdeme bez stanu, takže stačí karimatka, spacák a něco, co by nás uchránilo před nepřízní počasí. Základem je nepromokavá plachta s provázky, případně lehčími kolíky (kolíky lze ale provizorně vyrobit i na místě). Někdy se může hodit nahradit provázky několika gumicuky (gumová lanka s háčky). 

Než složíte hlavu, nezapomínejte také na správný výběr místa, aby vás nepřekvapila zvěř, záplava apod. K tomu najdete více v jednom z mých starších článků – sice nesouvisí přímo s vandry, ale může se hodit: Budování úkrytu – výběr místa.

Jídlo

Co se týká jídla, někomu stačí pár konzerv, pečivo, možná něco sladkého nebo hroznový cukr na doplnění energie. Jiní chtějí hardcore čundr a stravování ve vojenském stylu, takže jídlo řeší prostřednictvím KDP nebo MRE. Jednou jsem zažil čundr, na kterém jsme si vařili puding s lesními plody a byl to jeden z nezapomenutelných okamžiků.

Lesní puding

Občas se stane, že člověk před odchodem prostě vyrazí na nákup do supermarketu, nabalí jídlo do báglu a až uprostřed lesa si uvědomí, že úplně zapomněl na nějaký nástroj, kterým by se najedl. Spousta konzerv dnes naštěstí má kroužek na otevření, takže vás ani zapomenutý otvírák neodsoudí k hladovění. Bez nože a vidličky se také většinou obejdete, takže o pohodlí při stravování vás připraví až zapomenutá lžíce. Mluvím z vlastní zkušenosti – až když jsem jednou polévkovou lžíci zapomněl, uvědomil jsem si, jak je bez ní vaření a stravování nepohodlné.

Světlo

Pokud nechcete za tmy tápat, určitě se bude hodit čelovka. Není dobré se spoléhat na svítilnu v telefonu a baterka do ruky také není úplně ideální pro všechny situace. LED čelovka na Li-Pol baterie poskytne dlouhé hodiny svícení i při nočních přesunech. Některé se navíc dají v nouzi využít jako powerbanky k nouzovému provozu jiných zařízení.

Bez spojení není velení

Co telefon? Jasně, mnozí namítnou, že do přírody vyrážíme, abychom si odpočinuli od práce, přetechnizovaného světa a většiny ostatních výdobytků moderní doby. Člověk se ale potřebuje ozvat rodině, zjistit si jízdní řád, mrknout na mapu a v krajním případě si třeba zavolat pomoc, takže se určitě hodí mít s sebou telefon. 

Ta tam je ale doba, kdy nám Nokia 5110 vydržela týden v pohotovostním režimu. Výdrž většiny běžných smartphonů často nepřekročí dva dny (pokud je příliš nezatěžujeme), takže nemusí být od věci pořízení powerbanky. 

Jak jsem uváděl výše – powerbanku dokáže v nouzi zastoupit i baterie do čelovky, případně také leckterá slušnější nabíječka baterií.

…zde článek zatím končí. Časem se ho pokusím doplnit nebo případně navázat dalším článkem.