Informace o airsoftových zbraních
Airsoftové zbraně se vzhledem téměř neliší od těch reálných. Ty levnější bývají vyrobeny z plastu, s rostoucí cenou se u zbraní vyskytuje více a více kovových dílů. Čím více jste ochotni zaplatit, tím realističtější zbraň získáte.
Airsoftové zbraně se dělí do tří základních kategorií:
Manuální airsoftové zbraně
U manuálních airsoftových zbraní je je funkce odvozena od okamžitého uvolnění nahromaděné mechanické energie – například natažené pružiny. Nevýhodou je tedy fakt, že manuální zbraň je nutné po každém výstřelu znovu natáhnout. Tomu odpovídá maximální rychlost střelby. Hlavní výhodou je nízká cena (začíná od 1 000 Kč) a také nízké další náklady na provoz.
Manuální zbraň je tedy vhodné pořídit do začátku, než zjistíte, zda vás airsoft vůbec bude bavit. Pokud se jedná o krátkou zbraň, udělá vám službu i poté, co se vyzbrojíte něčím novým. Vždy si ji totiž můžete nechat jako zálohu pro případy, kdy se nebudete moci spolehnout na vaši primární zbraň.
A jaké typy manuálních zbraní si můžete pořídit? Prakticky ty stejné jako u elektrických či plynových verzí. Počínaje pistolí Glock 17 nebo Beretta M92F, přes klasiku představovanou Coltem M1911 nebo Desert Eaglem až po dlouhé zbraně, jako je H&K MP5 A3 nebo Colt XM177. Patrioti jistě ocení také nabídku českých zbraní reprezentovanou pistolí ČZ 75 a samopalem Škorpion vz. 61. Věřte, že i obyčejný manuální „škorpík za litr“ vám v začátcích udělá dobrou službu a nebudete se za něj muset stydět na žádném bojišti.
Plynové airsoftové zbraně
U plynových airsoftových zbraní je funkce odvozena od okamžitého uvolnění energie stlačeného vzduchu nebo jiného plynu. Je tedy zřejmé, že kromě kuliček budete muset nakupovat ještě hnací plyn a každý výstřel se vám oproti manuálům a elektrikám ještě o pár haléřů prodraží.
Na druhou stranu získáte za relativně malý peníz poloautomatickou zbraň, kterou nebudete muset po každém výstělu natahovat. Verze blow-back jsou navíc doplněny o efekt, který je ještě více přibližuje originálům. Závěr těchto airsoftových zbraní se při střelbě pohybuje stejně jako u zbraní reálných.
Plynové zbraně mohou být vaším dalším krokem na cestě airsoftového válečníka. Plynovou zbraň si můžete pořídit za 2 000 až 5 000 Kč s tím, že ty dražší již často mají celokovové provedení a na první pohled nejsou téměř rozeznatelné od svých předloh. Ten pocit chladného kusu železa v ruce za peníze navíc rozhodně stojí.
Elektrické airsoftové zbraně
Elektrické airsoftové zbraně neboli AEG (z angl. „automatic electric gun“). Píst vytvářející energii stlačeného vzduchu je u těchto zbraní poháněn elektromotorkem prostřednictvím soustavy ozubených kol. S AEG si můžete užít plně automatickou střelbu („full-auto“) až do vyčerpání zásobníku nebo vybití baterie.
Rozhodně se ale nevyplatí plést si airsoftovou pušku s kropicí hadicí. Nejenže vám dlouhá nepřetržitá střelba razantně zvýší spotřebu kuliček a zrovna dvakrát neprospěje baterii.
Především nijak nezvýší efektivitu vaší střelby a naopak z váš udělá přitažlivý cíl. I přesto se na bojištích najdou nadšenci, kteří si vychutnávají dlouhé několikasekundové dávky a pak se diví, že i přes tu spotřebu nikoho netrefili.